اسفند ماه

اسفند ماه

 

 

-ملکه جوان که بتواند روزانه تخمهای زیادی بگذارد.

2-وجود زنبور ها جوان در جمعیت (هرچه بیشتر بهتر)که غده های شیریشان خوب ترشح میکنند.

3-ذخیره عسل در شانها بمقدار خیلی زیاد .چون مصرف روزانه جمعیت در این ماه و تا اندازه ای در ماه پیش به ناگاه بمقدار زیادی بالا رفته و حتی چند برابر (به نسبت دی ماه )میگردد. در صورت لزوم تغذیه با خمیر شیرین یا قابهای پراز عسل. معمولا جمعیتها را تا قبل از 15 اسفند با شکر و یا شربت تغذیه نمیکنند.

4-حفظ گرمای داخلی کندو.

5-وجود آب در نزدیکیهای زنبورستان ویا اقلا بصورت یک ابشخور .

جمعیتی که ملکه نداشته باشد هرگز گرده گل به کندو نمی اورند .

بنابراین اگر جلو تخته پرواز کندوزنبورها در حال گرده اوردن دیده شوند نباید به فکر بی ملکه بودنش افتاد و بی جهت کندو را بازنموده و زنبورها را آزاد داد.در سایر کندوها اگر وضع نامطلوب بود کنترلش را در روزهایی انجام دهید که هوا گرم و آفتابی باشد. برای مطمئن شدن اززنده بودن ملکه پس از باز کردن کندو اگر نتوانستید خودش را ببینید به تخمهاو یا لاروهای آن توجه کنید . اگر تخم یا لارو داشتند خودشان نشان دهنده زنده بودن ملکه است .ولی اگر جمعیتی در اسفند ماه لارو تخم نداشت دلیل کافی بر بی ملکه بودنش نیست زیرابعضی از ملکه ها تخمگذاری را زودتر شروع میکنند و برخی دیرتر.در این حال به رفتار زنبور ها باید توجه داشت اگر پس از باز کردن کندو زنبورهایش آرام بودند ملکه دارد و اگر ناراحت باشند احتمالا ملکه شان مرده است .برای اطمینان کافی است قابی را با تخم و لارو خیلی جوان (یک روزه الی سه روزه)از کندو دیگری به وسط این جمعیت منتقل کرد. سه الی 4 روز بعد اگر پستانک یا سلول ملکه رویش زده باشد دلیل بر این است که ملکه ندارد .و اگر سلول ملکه نزده باشد حتما ملکه دارد.در هر محل که کندوها هستند و به هر محلی هم که منتقل می شوندوقت شروع و تخم تک تک گلها ی همان منطقه در یک دفترچه کوچک یادداشت شود بکمک ان زنبوردار همیشه خواهد دانست که کندو ها را به کدامیک از مناطق و تقریبا در چه روزی باید کوچ دهد .

ا ز جا بجا کردن کندوها در داخل زنبورستان در هر فصلی ودر هر ماهی که باشد باید احترازکرد. انتقال کندو از نقطه ای به نقطه که خطمستقیم 10کیلومتر با محل تازه فاصله داشته باشد مجاز است ونه کمتر زیرا شعاع پرواز زنبور ها بطور عادی 4 کیلومتر میباشد .به جمعیتی که ملکه ندارد یک ملکه در قفسه ملکه که مقداری خمیر شیرین هم داخل یکی از سوراخها ی قفسه گذاشته شده باید داد. در اسفند ماه همه جمعیتها معمولا ملکه تازه را خیلی ساده و بی دردسر قبول میکنند .جمعیتهاییز که مدفوع انها بیرنگ (مثل اب )است روی قابهای خشک شدهاند آلوده به بیماری نوزماnosemaمی باشد که در صورت شدت بیماری مدفوع بی رنگ و خشک شده آن اطراف سوراخ پرواز هم دیده میشوند .به آنها شربت 1به1(یک کیلو شکر و یک لیتر آب )نیمه گرم مخلوط با مقداری دارو ضد نوزما مثل فومازلین عصرها بمدت 10 روز میدهند تا معالجه شوند.وزن کردن هر2 هفته یکبار فراموش نگردد که باز هم کمک بزرگی به فهمیدن وضع داخلی کندوها می کند . کنترل دائمی و مرتب سوراخ پرواز در این ماه از لحاظ بیماری و همچنین حمل گرده می تواند باعث آن گردد که نیاز ی بباز کردن کندو نباشد و بدین وسیله از باز کردن کندوها و اذیت بی جهتشان صرفنظر گردد .

 

 

درگاه بانک ملت

نماد اعتماد

آماربازدید

4793851
امروز
دیروز
ایت هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه کذشته
کل بازدید
1119
2568
8722
4774034
27620
56304
4793851
Your IP: 3.235.236.89
2021-09-16 17:56

پرداخت

شرح:
مبلغ:

محصولات

لطفا محصول مورد نظر خود را از ليست انتخاب نماييد

مبلغ: (ريال)

Responsive Free Joomla template by L.THEME
جوملا فارسی