گون

مشخصات

گون گونه های مختلف داشته به صورت درختچه یا گیاهن علفی چند ساله ویک ساله می باشند،بیش از 900 گونه گون عموماً در مناطق استپی و کوهستانی می رویند. غالب آنها خاردار به رنگ های صورتی، قرمز، آبی، بنفش،زرد وسفید، با گل آذینهای خوشه یا سنبله و تجمعی و گل هایی در اطراف محور ساقه که درگونه های مختلف فرق می کند.ازتعداد زیادی از آنها صمغ کتیرا و گز استخراجمی شود کهارزش دارویی و اقتصادی زیادی دارند.بعضی از آنها به علت جذب سلنیم از خاک سمی بوده و به این وسیله می توان به وجود اورانیم در محل رویش آنها پی برد. در زر گونه های معروف گون ایران شرح داده می شوند.

1-گون گزی-درختچه ای، کوچک، شاخه ها خوابیده و چتری، برگ ها دارای 4-6 جفت برگچه که از آن گز خوانسار استخراج می شود که مدفوع حشره ای به نام psyssa بوده که در روی این گیاه زندگی می کند و از شیره آن تغذیه می نما ید. در چهارمحال، خوانسار، خوزستلن و لرستان انتشار دارد.

2-'گون سفید. درختچه ای با خارهای زرد، برگها  دارای 7-4 برگچه بیضی، نوک تیز در نقاط استپی مانند همدان،کرماشاه ،کردستان، بختیاری،بهبهان ، دامنه های البرز وکرج دیده می شود. ازاین گون کتیرای سفید بسیار مرغوبی استخراج می شود.

3-با نام محلی اسی گون  درختچه ای خاردار با خارهای طویل وبرگ های آن دارای4-3 جفت برگچه است. در کرج، اصفهان، همدان، اطراف یزدو حوالی کرمان دیده می شوند.

4 گون زرد یا زرد گون بوده درختچه ای با خارهای زرد رنگ و برگهای آن دارای 6-5 جفت برگچه نیزه ای است. اولین بار در ارتفاعات پرو کرمانشاه دیده شد و نام آن این محل ناشی می شود. در ارتفاعات زاگروس و ارتفاعات زاگرس و ارتفاعات البرز و دره کرج انتشار دارد. از این گون کتیرای زرد استخراج می شود.

 

اطلاعات زنبور داری

گون یکی از مهم ترین گیاهان از نظر زنبور داری ایران است.پوشش وسیع انواع گون و پراکندگی آن در اکثر نقاط کشور از یک سو و شهد فراوان و کیفیت بسیار بالای عسل آن از سویی دیگر اهمیت آآن را روشن می سازد.رطوبت پایین عسل گون در حدود 14% نیز گزارش شده از ویژگیهای آن است. گون منطقه خوانسار یکی از معروف ترین گون هاست.

محل رویش

ارتفتعات ییلاقات مازندران، کوهستانهای جنوب غربی و مرکزی ایران، خوزستان، لرستان، کرمانشاه، همدان و بطور کلی در تمام نقاط ایران کم و بیش وجود دارد.

تاریخ گل دهی:اردیبهشت -خرداد

میزان شهد: خوب     رنگ عسل: زرد کهربایی     میزان گرده: خوب

درگاه بانک ملت

نماد اعتماد

آماربازدید

4793991
امروز
دیروز
ایت هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه کذشته
کل بازدید
1259
2568
8862
4774034
27760
56304
4793991
Your IP: 3.235.236.89
2021-09-16 19:00

پرداخت

شرح:
مبلغ:

محصولات

لطفا محصول مورد نظر خود را از ليست انتخاب نماييد

مبلغ: (ريال)

Responsive Free Joomla template by L.THEME
جوملا فارسی