دی ماه

دی ماه

 

برسی همین وضع نشان می دهد که در زمستان بهتر است کاری بکار زنبورها نداشته و آنها را بحال خودشان گذاشت . این درس را انساناز طرز طبیعی زمستانگذرانی زنبورها در حالت وحشی یاد گرفته و همانطور هم باید باوی رفتار کند .کنترل هفتگی سوراخهای پرواز را باید بدون دست زدن به کندو ها انجام داد و هنگام برسی وضع داخلی آنها در هوای گرم آفتابی تا آنجا که ممکن باشد از ایجاد سر و صدا و یا رفتار خشن زنبورها احتراز نمود .سوراخ پرواز بهتر است سراسری و متحرک با ارتفاعی کمتر از 7 میلیمتر باشد تا بتواند مانع ورود موشهای خیلی کوچک بداخل کندو گردد. متاسفانه در کندوهای ساخته شده در ایران این وضوع نه تنهارعایت نمی گردد بلکه تا کنون اصلا ناشناخته است . استفاده از آن بویژه در نقاط مرطوب یکی از راههای نجات از قارچ زدگی (کپک زدگی)زمستانی شانها در داخل کندو است وبعلاوه اگر بدلیلی مرگ و میر زمستانی زنبورها در کندو هایی که سوراخ پرواز متحرک سراسری دارند آنقدر زیاد باشد که کف آنرا پوشانده و راه خروج و ورود زنبورها (سوراخ پرواز)رامسدود نماید. تنها بایک میله سر کج می توان مرده را بیرون کشیده تا هوا ی کافی به زنبورها برسد و خفه نشوندویا با قرار دادن یک صفحه نایلونی و یا تخته سه لا در کف کندو در مهر ماه (هنگام تمیز کردن کندوها)همین کار راحت تر انجام میگیرد . بدین طریق که با برداشتن کامل تخته ای که سوراخ پرواز را تشکیل میدهد (به فصل تکنولرژی مراجعه شود )نایلون با تخته سه لا را براحتی بیرون کشیدهاز طرز و محل ریخته شدن زنبور های مرده وضع جمعیت را حدس زد ویا با دیده شدن چسد ملکه بین آنها از بی ملکه بودنشان مطلع شد.سپس صفحه نایلونی و یا تخته سه لا را تمیز کرده به ارامی دوباره در کف کندو گذاشته و تخته پرواز متحرک را به محل اولیه اش برگرداندواین کار را هر هفته ویا هر چند هفته یک بار تکرار کرد.البته همه اینها بدون ایجاد سرو صدا و با آرامی و ملایمت کامل انجام گیرد . تا زنبورها ناراحت نشده و خوشه زمستانی را ترک نکنند که در این حالت تلف خواهند شد هر زنبوری که درسرمای زمستانی (کمتر از 8درجه)خوشه را ترک کند محکوم به مرگ است . در روزهای نسبتا گرم این ماه اگر جلو سوراخ پرواز فعالیتی ندیدید و خواستید از زنده بودن جمعیت آن مطمئن شوید 2 کار می توانید بکنید

۱-یک لوله لاستیکی و یا پلاستیکی را از راه پرواز بداخل کندو فرستاده سر دیگر ش را بگوشتان نزدیک کنید. اگر جمعیت زنده بود صدایش راخواهید شنید .

2-گوشتان را به یکی از دیوارهای کندو چسبانده و چند ضربه نسبتا ملایم با پشت انگشتها به دیوار ه دیگر آن وارد کنید . از جمعیت زنده در مقابل هر ضربه صدائی واضح ولی کوتاه شنیده خواهد شد .

مومهای تصفیه شده و قالب زده را تحویل کارخانه قاب زنی موم که خوشبختانه امروزه چند عدد از آنها در ایران مشغول میباشد داده و باید اندازه نیاز سالیانه ورقه های موم قالب زده (پرچ شده )برای استفاده در بهار سال آینده تحویل گرفت . دربهار و گرما گرم فعالت جمعیتهای زنبور دار وقت کافی برای تهیه آن ندارد بخصوص آنکه همه زنبوردارها در بهار بدنبال آن می رونددر نتیجه تهیه اش مشکلتر میشود با ورقه های موم پرچ شدهای که تازه خریداری شده و یا از قبل در انبار بوده باید با اندازه کافی دیواره درست کرده برای زمانی که جمعیتها در بعار در حال رشد و یا از دیادند آماده داشت . کندوهای خالی و معیوب را معمیر و آماده بهره برداری نموده کندو هایی که بعد از متحد کردن 2جمعیت خالی و یا زنبور هایشان تلف شدهاند را تمیز و در صورت نیاز تعمیر کنید شناسنامه های کندو را که از اول فروردین قابل استفاده خواهند بود خط کشی و آماده باید کرد . با این شناسنامه ها می توان از اوضاع زندگی هر جمعیت آگاه شد بدون اینکه باز کردن کندویش لازم باشد شناسنامه های سال پیش جمعیتها را با دقت کامل و مو شکافی مطالعه کرده و پس از مقایسه با سالنامه های سال پیشتر و نتیجه از وضع فعالیت آنها 10عدد از فعالترین و آرام ترین جمعیتها را انتخاب کرده و در ازدیاد جمعیتها در سال آینده تنها از همین ها استفاده می کنند. در باره مطالعه کتابها زنبور داری باز هم سفارش میکنم. بدون مطالعه ممکن است یک زنبوربان شد ولی زنبور دار شدن غیر ممکن است حتی اگر تعداد کندوهایتان 500 عدد و یا خیلی بیشتر باشد مطالعه و عمل مثل دو پای انسانند . و می دانید که انسان با دو پا خیلی بهتر می تواند راه برود و حتی بسرعت بدود تا شخصی که یک پایش را بریده باشند .

 

درگاه بانک ملت

نماد اعتماد

آماربازدید

4793987
امروز
دیروز
ایت هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه کذشته
کل بازدید
1255
2568
8858
4774034
27756
56304
4793987
Your IP: 3.235.236.89
2021-09-16 18:59

پرداخت

شرح:
مبلغ:

محصولات

لطفا محصول مورد نظر خود را از ليست انتخاب نماييد

مبلغ: (ريال)

Responsive Free Joomla template by L.THEME
جوملا فارسی