پرواز دفع مدفوع زمستانی در زنبور عسل

 

پرواز دفع مدفوع زمستانی در زنبور عسل

در مناطق سردسیر کشورمان مثل شهرها و دهات مختلف آذربایجان و خراسان و اراک و همدان و کردستان و... دوره سرمای مداوم زمستانی می تواند در بعضی از سالها پیش از یک ماه طول بکشد یعنی مدت یک ماه یا بیشتر گرمای هوا چه در روز و چه در شب هیچ وقت از 4 الی 5 درجه بالای صفر تجاوز نکند .

در نتیجه زنبور عسل نمی تواند کندویش را برای دفع مدفوع ترک نماید . زنبور عسل سالم تنها در خارج از کندو، آن هم درحال پرواز قادر به دفع مدفوع می باشد. بنابراین به ناچار باید آنقدر در کندو بنشیند و منتظر بماند تا گرمای هوا بیش از 8 درجه به بالای صفر برسد. در این موقع زنبور به سرعت از کندو خارج و تا چند متری آن پرواز کرده و خیلی تند در حال پرواز مدفوعش را دفع نموده و فوری به کندو باز می گردد. در گرمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد عضلاتی که پرهای زنبور عسل را 200 بار در ثانیه حرکت می دهند فلج بوده و در نتیجه وی قادر به پرواز نیست.

عسل ماده ایست که تقریبا همه مواد موجود در آن جذب بدن انسان یا زنبور عسل می شود. تنها مقدار فوق العاده کمش غیر قابل جذب بوده و باید دفع گردد. در سرمای زیاد و به ویژه مداوم که زنبور قادر به خروج از کندو و دفع مدفوعش نیست مدفوعات آن به تدریج و روز به روز در نزدیکی مخرج در محفظه ای کیسه مانند و قابل حجیم تر شدن به نام مخزن جمع و نگهداری می شوند تا در اولین گرمای مناسب هوا زنبور پرواز کرده و آن را دفع نماید. سه عدد غده موجود در این مخزن که ما آنها را به نام غده های مخزنی می نامیم با ترشحات خود مانع پوسیدگی محتویات مخزن می گردند، زیرا پوسیدگی آن باعث پوسیدن روده و در نتیجه مرگ زنبور نیز خواهد شد. به کمک غده های مخزنی زنبور عسل قادر است مدفوعش را به مدت تقریبی یک الی دو ماه نگهداری کرده و در فرصتی مناسب در ظهر یک روز آفتابی به خارج از کندو پرواز کرده آن را دفع کند

 

 

 

 

 

 

درگاه بانک ملت

نماد اعتماد

آماربازدید

4793897
امروز
دیروز
ایت هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه کذشته
کل بازدید
1165
2568
8768
4774034
27666
56304
4793897
Your IP: 3.235.236.89
2021-09-16 18:18

پرداخت

شرح:
مبلغ:

محصولات

لطفا محصول مورد نظر خود را از ليست انتخاب نماييد

مبلغ: (ريال)

Responsive Free Joomla template by L.THEME
جوملا فارسی